Три босански партии формира „патриотски блок“

Од:

Три босански политички партии денеска потпишаа заедничка изјава со која прогласија формирање „патриотски блок“ и ги утврдија принципите и приоритетите на неговото дејствување во законодавната и извршната власт.

Заедничката изјава ја потпишаа бошњачката националистичка Партија за демократска акција (СДА) на Бакир Изетбеговиќ, мултиетничкиот социјалдемократски Демократски фронт (ДФ) на Жељко Комшиќ и бошњачкиот конзервативен Сојуз за подобра иднина (СББ) на Фахрудин Радончиќ.

Трите партии се обврзуваат на одбрана на суверенитетот, територијалниот интегритет и уставното уредување на Босна и Херцеговина и зачувување на мирот, стабилноста и безбедноста на земјата и на „придобивките и вистината за одбранбената војна 1992-1995 година“.

„Патриотскиот блок“ се залага и за зачленување на БиХ во НАТО и за итно активирање на Акцискиот план за членство на земјата во Алијансата, на што категорично се противат партиите на босанските Срби.

Инаку, партиите во БиХ се уште не можат да се договорат за формирање на нова влада на централно ниво по изборите одржани лани во октомври.

Би можело да ве интересира

БиХ забрани увоз на свинско месо од Србија поради африканска чума

А1он

БиХ: Повеќе жени без образование отколку мажи

А1он

Во лабораторија за производство на марихуана пронајден еден тон дрога

Акција против перење пари во БиХ, блокирани сметки, одземени возила

Татјана Ташкова

Звиздиќ: БиХ во Познањ доби 96,8 милиони евра за три проекти

Поплави во БиХ по обилните дождови