Трета дојава за бомба на летот од Белград за Москва

Од:

На летот Белград-Москва денеска повторно е пријавена експлозивна направа, трет пат во последните неколку дена, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Полициски екипи се на терен поради дојава за бомбата во авионот на „Ер Србија“ на летот Белград-Москва, потврдија за РТС во МВР.

Дојавата за наводната експлозивна направа во авионот на „Ер Србија“ на летот за главниот град на Русија пристигнала по е-меил од електронската адреса во Украина пред да полета авионот, односно додека се уште бил на пистата, соопшти Еуроњус Србија.

Претходно, авионот на „Ер Србија“ на летот за Москва вчера се врати во Белград поради дојава за бомба и слета на аеродромот „Никола Тесла“, а припадниците на МВР безбедно ги евакуираа сите патници и членови на екипажот од авионот. Во авионот на „Ер Србија“ тогаш имало 125 патници и пет членови на екипажот, а извештајот за бомбата бил испратен по електронска пошта.

Дојава за експлозивна направа беше пријавена, за прв пат во петокот, но беше утврдено дека пријавата е лажна.

Ова е трет пат во последните неколку дена да се пријавува бомба на линијата кон главниот град на Русија.

МВР на Србија тогаш соопшти дека работи на идентификување и гонење на лицето кое испратило лажна пријава на електронската пошта на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Горан Наумовски

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Во Николаев воведен полициски час заради разоткривање на соработници на руските сили

Уапсен и обвинет за велепредавство водечкиот руски експерт за хиперсонични проектили

Ескобар: Заедницата на српските општини треба да се примени и за тоа мора да се разговара

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја