Транспаренси: Грчката јавна администрација пример за корупција

Од:

Грчката тромава јавна администрација и бирократија се пример за корупција и вишок вработени, соопшти грчкиот огранок на „Транспаренси Интернешнл“.

Според организацијата, мерките што ги преземаат грчките влади се или контрадикторни или само го начнуваат проблемот, јави дописникот на МИА од Атина.

Корупцијата даночните обврзници ги чини 14 милијарди евра годишно, бирократијата е комунистичка, и за 30 години во Парламентот се поднесени 3.430 закони, се вели во извештајот на „Транспаренси Интернешнел“.

Би можело да ве интересира

Се испитува дали пожарот на Евија е подметнат

Голем пожар на Закинтос

Грција и Унгарија меѓу земјите со најмалку измами околу интернет-продажбата

А1он

Продолжува гаснењето на пожарот на Евија

Германија мора да прими назад мигрант депортиран во Грција

А1он

Пожарот на Евија во Грција е вон контрола, медиумите го оквалификуваа како еколошка катастрофа

1 comment

Saso 01/12/2012 - 10:08 at 10:08

Kako ne vi e sram da pisuvate taka.Vo Evropskite zemji nema korupcija toa e svojstveno samo za balkanskite drzavi.I koga Vili Brant dade ostavka od generalen sekretar na NATO poradi korupcija toa bese greska samo go nabedija covekot isto i bivsiot premier na Ceskata republika sram da vi e gi cepkate svetcite.

Reply

Leave a Comment

3 × 2 =