Топ чанел: За албанската Влада „Телеком Србија“ не е добредојден

Од:

За албанската Влада не е прифатливо српската компанија „Телеком Србија“ да биде сопственик на „Телеком Албанија“, поради можните реакции од политичка природа, објави тиранската телевизија Топ чанел.

Како што јави дописникот на МИА, официјални владини извори потврдуваат дека високи претставници на српската компанија се сретнале со претставници на албанското Министерство за транспорт во Тирана.

За време на оваа средба, на претставниците на „Телеком Србија” им било порачано дека нивното прсуство на албанскот пазар би можело да создаде проблеми како последица од можните рекации од политичка природа, иако српските инвестиции се важни за Албанија.

– Доаѓањето на „Телеком Србија“ во Албанија не е добредојдено. Иако одлуката е меѓу компаниите и тука Владата нема влијание, вклучувањето на „Телеком Србија“ на пазарот на мобилна телефонија може да предизвика реакции што може негативно да влијаат врз самата компанија. Ние сме подготвени да дочекаме српски инвестиции во земјата, но за овој сектор претпочитаме инвеститор со друг профил, изјавиле извори од албанската Влада за Топ чанел.

Телевизијата дознава дека „Телеком Србија“ понудила 60 милиони евра, што се смета за најповолна понуда.

„Телеком Албанија“ е втор најголем оператор во Албанија.

Би можело да ве интересира

Баша: Ветинг во политиката во интерес на Албанците, нека почне од мене

Ана Ололовска

Албанското население старее, во второто тромесечје пад на наталитетот за 10,6 отсто

Ана Ололовска

За американската амбасадорка во Тирана преговорите на ЕУ со Албанија и Македонија треба да почнат без одлагање

А1он

Голема полициска акција во Љежа, уапсени седум лица

Ана Ололовска

Џачка: Албанија заслужува и треба да седне на преговарачка маса со ЕУ оваа година

А1он

За албанските социјалисти потпишаниот меморандум за „Коридорот 8“ е значаен за развојот на Западен Балкан

А1он