Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во Хашкиот суд

Од:

Познатиот српски адвокат Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот.

Според него, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите. Се проверуваат метални предмети, чевли, и се одземаат мобилните телефони. Тој додаде дека апчиња и мали количества течности не се регистрираат.

Би можело да ве интересира

Косовскиот амбасадор во Македонија контактиран од Специјалниот суд во Хаг

Ана Ололовска

Османи: Тачи погреши што како претседател замина во Хаг

Ана Ололовска

Тачи ќе се обрати од Приштина околу четиридневниот распит во Хаг

А1он

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Хашим Тачи ќе се појави пред Специјалното обвинителство за Косово во Хаг

Ана Ололовска

Хашим Тачи по обвинението за воени злосторства најави обраќање пред граѓаните во недела

А1он