Тлото во Албанија не мирува, утрово регистрирани пет потреси

Од:

Тлото во Албанија не мирува, утрово од седум до девет часот регистрирани се пет потреси.

Потрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е регистриран во 8:26 часот со епицентар на 16 километри северозападно од Вора односно 25 километри северозападно од Тирана.

Претходно нешто пред осум часот регистран е земјотрес со јачина од 3,2 степена. Останатите три се со послаба јачина.

Од утрото на 26 ноември,кога беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтер, до денес наутро регистрани се 1.376 потреси.

Освен огромната матерјална штета,разорнот земјотрес однесе и 51 жртва, над две илјади се повредени, од кои неколку сеуште се во тешка здравствена состојба.

Би можело да ве интересира

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

А1он

Мета побара од владата итна реакција за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

А1он

На „Блато“ запленети 370 килограми марихуана наменети за пазарот во земјава

А1он

ВИДЕО: Револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана бараат информации за нивните блиски

А1он

Во Албанија расте бројот на новозаразени и починати, но и бројот на оздравени од Ковид-19

А1он

Албанскиот претседател Мета бара итни мерки од Владата: Ништо не е поважно од животите на граѓаните

А1он