Тешко повреден со нож 15-годишен Авганистанец во бегалскиот камп Мориа на Лезбос

Од:

Со девет убоди од нож на различни делови од телото, 15-годишно момче од Авганистан било префрлено во критична состојба во болницата на грчкиот остров Лезбос, по инцидентот што се случил во текот на ноќта во бегалскиот камп Мориа, објави информативниот портал од островот “Стониси.гр”.

Според истите информации, ова е втор случај за два дена малолетник да биде префрлен во болница со убоди од нож, откако вчера било хоспитализирано друго 15-годишно момче од Авганистан, исто така, со повреди од нож, но без да биде во животна опасност, јави дописничката на МИА од Атина.

Полицијата привела две лица, а за сега нема информации за причините за инцидентите.

Од почетокот на годинава регистрирани се уште три други случаи на инцидент со нож во бегалскиот камп Мориа.

Би можело да ве интересира

Хрватска постави ограда на границата со БиХ поради мигрантите

Криумчарите на мигранти по признавање на вина, осудени и ќе бидат протерани од земјава

Ана Ололовска

Дополнителен персонал во болниците на грчките острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Ана Ололовска

Регистрирани нови седум смртни случаи од сезонски грип во Грција

Ана Ололовска

Митаракис: Пет грчки острови го носат товарот на европската миграциска криза

Ана Ололовска

Во Солун запалени возила на Министерството за култура

Ана Ололовска