Теохаропулис избришан од Движење на Промена поради позитивниот став за Договорот од Преспа

Претседателот на Демократска левица, Танасис Теохаропулос, е избришан од пратеничката група на Движење на промена во кое коалицира заедно со ПАСОК поради неговиот став да гласа за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

-Ставот на господинот Теохаропулос да гласа за Договорот од Преспа, објективно му служи на господинот Ципрас и неговите планови и овој став не може да биде прифатен, соопштуваат од Движење на промена за одлуката на лидерката Фофи Генимата да го избрише Теохаропулос.

Од Демократска левица коментираат дека нивната позиција им служи само на националните интереси.

Одлуката за поддршка на Договорот од Преспа, Демократска левица ја донесе на вчерашниот состанок на Централниот комитет на партијата.

Говорејќи за радиото „Тема 104.6“, претседателот на партијата, Танасис Теохаропулос ги потврди натписите во грчките медиуми дека му било предложено носител на пратеничката листа на Движење на промена на ниво на цела Грција на следните избори, доколку не гласа за Договорот од Преспа.

Би можело да ве интересира

Мицотакис најави мерки за помош за настраданите во ланските пожари

Ана Ололовска

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

Дендиас: Надворешна политика со чувство на национална одговорност

Пајат: Поддршка за Северна Македонија да стане силна и ефективна членка на НАТО

Ана Ололовска

Дендиас: Ќе се стремиме кон продлабочување на односите со северниот сосед

Ана Ололовска

Уапсено едно лице за вчерашниот пожар во западниот дел на Атика

Ана Ололовска