Телефонски разговор Мицотакис – Мелони

Од:

Можностите за зајакнување на соработката и координацијата во областите од заеднички интерес, како што се енергетската криза и миграцијата, биле во фокусот на телефонскиот разговор на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со премиерката на Италија Џорџа Мелони, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што информираа од кабинетот на Мицотакис, грчкиот премиер ѝ честитал на Мелони за преземањето на функцијата, а во разговорот направиле краток осврт на билатералните односи и ги нагласиле можностите за зајакнување на соработката.

-Притоа ги нагласија можностите за зајакнување на соработката и координацијата во областите од заеднички интерес, како што се енергетската криза и миграцијата, како и заедничките предизвици со кои се соочуваат Грција и Италија како медитерански земји, информираа од кабинетот на грчкиот премиер.

Паралелно, Мицотакис и Мелони се договориле да се сретнат што е можно поскоро.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Продолжува потрагата по пилотот на грчкиот воен авион што се урна вчера

А1он

Загина копилотот по падот на авионот на грчката воена морнарица

Грчки авион Ф-4 се урна во Јонското Море, се трага по двајца пилоти

А1он

За 48 часа противпожарната служба на Грција примила 422 повици поради невремето

А1он

Смени во грчката полиција поради скандалот со прислушувањето

А1он

Поплави и одрони на грчкиот остров Закинтос

А1он