Тегелтија: ЕУ нема да успее да ги задржи мигрантите во БиХ

Од:

Претседавачот со Советот на министри на БиХ, Зоран Тегелтија, објави дека ќе се изготви план со новиот министер за безбедност за решавање на мигрантската криза во БиХ и дека претставниците на ЕУ, колку и да се обидуваат да обезбедат пари за нивниот престој во БиХ, нема да успеат во тоа.

Тегелтија изјави дека очекува многу подобра соработка помеѓу полициските агенции во БиХ во наредниот период.

Тој посочи дека најголем дел од забелешките во работењето на претходниот Совет на министри има во врска со лошиот став кон мигрантската криза и потценувањето на проблемот.

– БиХ не може да го реши овој проблем самостојно, што не треба да се потценува, затоа што на меѓународната заедница и на соседните земји им покажуваме дека сме затворено место кога станува збор за мигрантската криза. Имате неконтролиран влез, а од друга страна се е направено за овие луѓе да не можат да излезат од БиХ, рече Тегелтија.

Би можело да ве интересира

Најмалку 32.000 Босанци останале без работа од почетокот на пандемијата

А1он

Босанскиот премиер Новалиќ: Згрешивме кога прогласивме победа над короната

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска