Тара гори, пожарот се шири кон БиХ

Од:

Пожарот беснее на Тара, а огнената стихија се прошири и кон БиХ

Состојбата е тешка и критична поради силниот ветат. Пожарот зафати 1.300 хектари површина.

Режисерот Емир Кустурица помагаше со своја механизација за  да се направи нова линија во борбата со пламените јазици.

Дејствуваат и хеликоптер на српското МВР, воен хеликоптер, три авиони на  земјоделската авијација, а ќе дејствува и хеликоптер на Руската федерација.

Владата повторно бара помош од Русија.

 

 

Би можело да ве интересира

АХВ: Трипуновски повторно лажно шири паника, млекото со афлатоксин се враќа во Србија

Еден од убиените во Косово е телохранител на Вулин, тврди Приштина

А1он

Владата на Србија го прогласи 27 септември за Ден на жалост

Горан Наумовски

Во Србија: Маж нападна момчиња, па налета со автомобил да ги прегази

Горан Наумовски

Во Србија: Уапсена е голема група педофили кои демнеа жртви од три до 14 години

Експлодираше машина за производство на ракетно гориво