Тадиќ ја напушта политиката, партијата му ја препушта на Ѓилас

Од:

Претседателот на Демократската партија, Борис Тадиќ  се повлекува од политиката.

Тадиќ нема да се кандидира за претседател на Демократската партија, а  раководството на партијата ќе го препушти на неговиот досегашен заменик, Драган Ѓилас, кој ќе биде единствениот кандидат за лидерската позиција. пренесуваат дел од српските медиуми.

Ѓилас е градоначалник на Белград.

На состанокот, на кој неодамна се сретнаа Тадиќ, Ѓилас и Пајтиќ било договорено како заменик на Ѓилас да се кандидира досегашниот потпретседател на партијата, премиерот на Војводина Бојан Пајтиќ.

Според договорот, на изборите демократите ќе изберат нови заменик-претседатели, а за сега сигурно е дека на овие позиции повеќе нема да може да сметаат сегашните партиски потпретседатели.

Програмата за изборното собрание ќе биде дефинирана на седницата на главниот одбор на партијата закажана за 8 септември.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж нападна момчиња, па налета со автомобил да ги прегази

Горан Наумовски

Во Србија: Уапсена е голема група педофили кои демнеа жртви од три до 14 години

Експлодираше машина за производство на ракетно гориво

Мајка и ќерка осомничени за убиство на маж кај Пожаревац

Горан Наумовски

Србин силувал деветгодишна братучетка, ќерка на неговиот вујко

Инцидент близу Лесковац: Млад човек прободен со нож во грбот, стомакот и десната нога