Тачи во Тирана: Косово немаше да биде слободно без Албанија

Од:

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, денеска одликуваше 39 истакнати личности во Албанија со високото државно признание на Косово – Орденот на слободата.

Признанието се доделува за значаен придонес што за Албанија и за Косово го дале во различни временски периоди.

На посебна свеченост одржана во Тирана одликувањата ги добија личности од Академијата на науките, поранешните премиери Александар Мекси, Башким Фино и Фатос Нано, политичарите Кичо Блуши, Паскал Мило, Неритан Цека и други, како и новинари, спортски работници.

На свеченоста Тачи оцени дека „Косово нема да беше слободно, без улогата на Албанија“.

– Успевме првпат да го ставиме во движење НАТО и ова нема да се случеше без придонес и достоинствена улога на Албанија. Затоа, без улогата на Албанија, Косово нема да беше ниту слободно, ниту независно, а без поддршката на Албанија и нашиот пат кон НАТО и Европската унија ќе биде многу тежок. Бевме заедно во најтешките периоди на нашата нација за слобода и независност на Косово. Убеден сум дека ќе имаме заеднички пат и за НАТО и за Европската унија со целосна поддршка на Албанија, рече Тачи.

Тој му се заблагодари на секое албанско семејство за отворените врати и срца кон Албанците од Косово, кои „беа принудени да бидат раселени поради етничко чистење и геноцид од страна на Слободан Милошевиќ во Косово“.

Би можело да ве интересира

Запленети станови, „ролс ројс“ и две ТВ станици на познат албански бизнисмен осомничен за трговија со дрога

А1он

Нови седум починати и 250 заболени од Ковид-19 во Косово

А1он

Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус

Ана Ололовска

Косовскиот премиер Авдулах Хоти позитивен на Ковид-19

А1он

Нов рекорд на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Косово: Нови 13 починати, 245 заболени од Ковид-19

А1он