Тачи си заминал од телевизиско интервју испровоциран од прашање

Од:

Претседателот на Косово, Хашим Тачи во програма на Ора њуз, напушти интервју откако новинарка го праша за коментар на анкета во која граѓани сметаат дека Рамуш Харадинај работи повеќе од него за интересот на Косово.

На прашањето „За кого верувате дека повеќе работи во интерес на Косово, Харадинај или Тачи“, 82 отсто граѓани рекле дека тоа е Харадинај, додека само 18 отсто се одлучиле за Тачи. Анкетата беше објавена на социјални мрежи.

Откако новинарката го прашала Тачи зошто перцепцијата на граѓаните е таква, тој го напушти интервјуто, објавија косовските медиуми.

Би можело да ве интересира

Судењето на Тачи ќе почне најрано во август следната година

Ана Ололовска

Косовската Влада издвоила 20 милиони евра за обвинетите за воени злосторства

Ана Ололовска

Објавена редигирана верзија на одлуката за потврдување на обвинението против Хашим Тачи и останатите обвинети

Ана Ололовска

Хашкото обвинителство бара Тачи и командантите на ОВК да останат во притвор поради опасноста да влијаат врз сведоци

Жарко Настоски

Тачи пред Хашкиот суд: Не сум виновен, ова нема никаква основа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Припадници на ЕУЛЕКС ги претресуваат куќите на Тачи, Селими и Весели

Ана Ололовска