Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Од:

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили на Косово, Тачи изјави дека, во консултација со партиските лидери, ќе ги разгледа можностите за формирање „нова влада на стабилност, единство и сеопфатност“.

– По падот на Владата, како претседател на државата, без одолговлекување ќе ги започнам консултации со лидерите на сите парламентарни партии, за да ја разгледам можноста за формирање нова влада на стабилност, единство и сеопфатност. Во секој мој чекор, како претседател на државата, ќе ги почитувам во целост Уставот и законите на државата, изјави Тачи.

Во Собранието на Косово синоќа, со мнозинство гласови, беше изгласана недоверба на Владата на Курти. Иницијативата за уривање на Владата ја поднесе досега владејачкиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), а го поддржаа и другите парламентарни партии, како опозициските, така и оние на српското и другите немнозински заедници, кои беа дел од кабинетот на Курти. Против беа пратениците на Движењето Самоопределување (ВВ) на Курти, како и тројца од пратениците на ЛДК, меѓу кои и собраниската спикерка Вјоса Османи.

Би можело да ве интересира

Косовската влада го укина реципроцитетот кон Србија

А1он

Косовскиот претседател Тачи во посета на Тирана

А1он

Хоти: Главен преговарач со Србија ќе бидам јас, согласно Уставот на Косово

Ана Ололовска

Дачиќ негира дека Србија ја прекинала кампањата против признавањето на Косово

А1он

Вучиќ: Отворени сме за разговорите со Приштина

А1он

Курти се потпиша на петицијата на Самоопределување за вонредни избори

Ана Ололовска