Тачи: На изборите на север само регистрираните на Косово

Од:

Примиерот на Косово, Хашим Тачи изјави дека на изборите во општините на северот на Косово може да учествуваат само политичките партии кои што се лиценцирани во Централната изборна комисија во Косово.

Тачи истакна дека секоја партија која што сака да учествува на изборите на Косово треба да се регистрира и да работи според косовските закони и стандарди.

-ОБСЕ ќе ги надгледува изборите во соработка со косовските институции-изјави тој.

Локалните избори на Косово треба да се одржат во октомври, а тогаш треба да се гласа и во четирите општини на северот на Косово, каде што Србите се мнозинство.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

На косовската граница немало српски полицајци, туку заедничка патрола на КФОР и српската војска

А1он

Премиерот на Косово најави извештај по информациите за присуство на српската Жандармерија на Косово

Ландов

Експретседателот на Косово, Пацоли, пријавил дека поседува имот од стотици милиони евра, куќи и хотел во странство

Ландов

Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на нивниот спор

Ландов

Leave a Comment

five × three =