Тачи: ЕУ треба да го докаже партнерството со Балканот

Од:

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека новото раководство на Европската унија треба да докаже дека е одржлив партнер на регионот Западен Балкан, кој, според него, се наоѓа на политичка и историска крстосница.

На годишната конференција за Западен Балкан во организација на „Пријатели на Европа“ во Брисел, Тачи нагласи дека јасната европска перспектива е клучна за гарантирање на долгорочниот мир и стабилност во регионот. Тој оцени дека новото раководство на Унијата мора да ја докаже визијата, храброста и лидерството, исполнувајќи ги ветувањата кон државите од Западен Балкан и докажувајќи дека се одржлив партнер на државите во ргеионот.

Според Тачи, одложувањето и доцнењето со проширувањето на ЕУ е всушност повик за нов хаос на Балканот.

– Стратегијата на проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан креираше уверување дека Унијата и натаму дава одлучувачки поттик кон целите на Косово, Црна Гора, Албанија, Северна Македонија, Србија и Босна и Херцеговина во интеграцијата на ЕУ, но настаните кои следуваа нè демантираа сите нас.

Би можело да ве интересира

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

Ана Ололовска

Бугајски: Само ЕУ може да помогне на земјите од Западен Балкан

Ана Ололовска

Нови 19 случаи со коронавирус вчера во Косово, вкупно 184 заразени

Ана Ололовска

Нови петмина заразени и еден починат од коронавирусот денеска во Косово

А1он

Побарана седница на Собранието на Косово за усвојување мерки за поддршка на приватниот сектор

Ана Ололовска

Нови дваесет случаи со коронавирус вчера во Косово, вкупно 165 заразени

Ана Ололовска