Тачи: Дијалогот на Косово со Србија е бесмислен ако не заврши со меѓусебно признавање

Од:

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека дијалогот меѓу Косово и Србија за изнаоѓање конечно решение за споровите на двете држави е „сосема бесмислен“, доколку не резултира со нивно меѓусебно признавање, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во обраќање пред медиумите по омажите по повод годишнината од загинувањето на двајца поранешни команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Тачи порача дека, доколку во преговорите со посредство на Брисел не се постави на маса признавањето, тој процес е „непотребен, пропаднат и во полза на Србија“.

– Сум нагласил и порано, овој дијалог има само една смисла – доколку предлогот за меѓусебно признавање се постави на маса. Инаку, вака како што се води, тој е сосема бесмислен, целосно непотребен, пропаднат и во полза на Србија, изјави Тачи.

Би можело да ве интересира

Почина Борис Комнениќ, познатиот српски актер ја изгуби битката со тешката болест

Ана Ололовска

Вучиќ: Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вучиќ пречека уште 500.000 дози од кинеската вакцина на белградскиот аеродром

Жарко Настоски

ВИДЕО: Објавен спотот за српската песна за Евровизија, кој претрпе многу критики

Жарко Настоски

ВИДЕО: Србија викендов „се затвора“ – мерките заострени по скокот на бројките на заразени и починати

Жарко Настоски

Заев се сретна со претставници на Македонската горанска заедница на Косово

Жарко Настоски