Тачи апелира до Русија и Сирија да престанат со нападите врз турските сили

Од:

Претседателот на Косово Хашим Тачи ги осуди нападите на сириските и руските сили врз турските единици во Идлиб, во Сирија, во кој загинаа 33 војници.

Тачи на Твитер синоќа ги повика Сирија и Русија да овозможат пристап на хуманитарната помош во кризниот регион.

– Косово се поставува на страната на своите сојузници во НАТО во осудата на воздушните напади врз турските војници близу Идлиб, од страна на сирискиот режим и од Русија. Ги повикуваме Сирија и Русија да овозможат пристап на хуманитарната помош во областа, напиша Тачи.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика вчера Русија и Сирија да ја запрат офанзивата во Идлиб, порачувајќи дека Алијансата целосно се солидаризира со својата членка Турција, чии 33 војници загинаа при воздушните напади на сириските владини сили.

– Ги повикувам да ја запрат офанзивата, да го почитуваат меѓународното право и да ги поддржат напорите на Обединетите нации за мировно решение, порача Столтенберг.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: Нема влез во САД за посетителите вакцинирани со руската вакцина Спутник В

А1он

Николај Малинов, осомничен лидер на партијата “Русофили“, се кандидира за претседател на Бугарија

А1он

ВИДЕО: Таџикистанец истепа дерматолог во Русија, бидејќи и рекол на неговата сопруга дека има убава кожа

А1он

Навални повторно обвинет за екстремизам

А1он

Захарова: Русија загрижена заради состојбата во Косово

Ана Ололовска

Протести во Москва за укинување на електронското гласање