Сунак и Рама разговараа за сузбивање на илегалната миграција

Од:

Британскиот премиер Риши Сунак се договори со својот албански колега Еди Рама за потребата од зајакнување на соработката меѓу двете земји со цел борба против илегалната имиграција на Албанците во Велика Британија и организираниот криминал, изјави денеска портпаролот на Сунак.

„Двајцата лидери се согласија дека треба да се направи повеќе во борбата против илегалната имиграција и дека треба заеднички да се бориме против организираниот криминал. Двајцата разговараа за плановите за решавање на заедничките предизвици, вклучително и дупките во законот што го спречуваат брзото враќање на одбиените баратели на азил“, додаде портпаролот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Тензии во албанскиот Парламент по барањето на опозицијата за расправа за вмешаноста на Рама во случајот „Мекгонигал“

Граѓаните од западен Балкан во Албанија ќе може да влегуваат со лична карта

Во Албанија се демонтираат камери поставени од криминалци за ја следат полицијата

А1он

Дознаките на албанските иселеници минатата година 1,1 милијарда евра или 10 отсто од БДП

И Партијата на Грците во изборна коалиција со Бериша

Ана Ололовска

Албанија: Нападот на синагогата во Ерусалим е страшен терористички акт

Ана Ололовска