Судот одби привремено да ги ослободи Тачи, Селими, Весели и Красничи

Од:

Судијата на претходна постапка на Специјалниот суд за Косово со седиште во Хаг го одби барањето на адвокатите на поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК) и поранешен претседател на Косово, Хашим Тачи за привремено пуштање на слобода.

Истата одлука е донесена и по повод барањата на адвокатите на Реџеп Селими, Кадри Весели и Јакуп Красничи, кои заедно со Тачи се обвинети за низа воени злосторства и злосторства против човештвото.

Нивните барања се одбиени со образложение дека постои опасност за нивно бегство, опструкција на постапката, влијание врз сведоци и изврршување на понатамошни кривични дела.

Адвокатите понудија гаранции дека обвинетите нема да побегнат и бараа замена на притворот со куќен притвор и други мерки.

Тачи, Селими, Весели и Красничи се упасени на почетокот на ноември минатата година.

Би можело да ве интересира

Рама му се заблагодари на Курти за честитките и најави скорешна посета на Косово

А1он

Османи и Грвала потпишаа Договор за соработка во областа на дијаспората

А1он

Заев: Заедничката седница со Косово е потврда на одличните односи и заедничките интереси за Западен Балкан како регион на траен мир

А1он

Изменет сообраќаен режим утре во Скопје

А1он

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

А1он