Столтенберг: Ниту една земја членка на НАТО не побарала исклучување на Турција поради С-400

Од:

Турција ќе продолжи да игра важна улога за гарантирање на противракетната и противвоздушната одбрана на Алијансата, и покрај набавката на руските ракетни системи С-400, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на годишниот форум за безбедност во американскиот град Аспен, во државата Колорадо.

Тој констатира дека е „невозможно С-400 да бидат интегрирани во заедничкиот систем за ПВО и ПРО на Алијансата“.

Според него, ниту една земја членка на НАТО не побарала Турција да биде исклучена од Алијансата поради набавката на руските системи С-400.

– Турција е важна членка на НАТО. Никој од сојузниците не ја отворил таа тема. Ние сите разбираме дека зависиме еден од друг, нагласи Столтенберг.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Анонимус Грција тврдат дека хакирале турски сајтови

Турски хакери нападнаа грчки владини сајтови

Со кауција ослободени новинарите на Анадолија

Предраг Петровиќ

Акцијата на египетските безбедносни сили е длабоко загрижувачка и неоправдана

Предраг Петровиќ

Агенцијата „Анадолија“ упати апел до властите во Египет за ослободување на нејзините вработени

Ана Ололовска