Стоев: Софија очекува конкретни чекори од Скопје за трајно исполнување на Договорот за добрососедство

Од:

Шефот на бугарската дипломатија Светлан Стоев денеска на прес-конференција во Софија со неговиот хрватски колега Гордан Грлиќ Радман изјави дека за Бугарија главен надворешно-политички приоритет останува присоединувањето на земјите од Западен Балкан кон ЕУ.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Стоев посочи дека Бугарија инвестирала многу во дијалогот со Република Северна Македонија, како и тоа оти очекува конкретни дејствија од Скопје за трајно спроведување на Договорот за добрососедство од 2017, како и почитување на правата на граѓаните со бугарска самосвест.

Стоев информира дека преговорите на експертско ниво меѓу Скопје и Софија течат, и оти се предадени бугарските предлози и текстови.

Тој истакна дека до крајот на октомври ќе има нов круг консултации меѓу Бугарија и Северна Македонија и доколку се постигне согласност, она што ќе биде договорено, може да биде потпишано од двајцата министри за надворешни работи.

Стоев рече и дека продолжува дијалогот за ова прашање и со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

Од своја страна, хрватскиот министер Радман рече дека Загреб го поддржува проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан, но откако ќе се исполнат сите неопходни услови за тоа.

Во одговор на прашањето дали бугарските барања кон Северна Македонија можат да бидат разбрани во Загреб, Радман изрази надеж дека тие ќе бидат решени во европски дух, додавајќи дека на Хрватска пријатели и се и Бугарија и Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Очекуваме во наредните денови да има конкретни чекори на размена на предлози со Софија, вели Османи

Ана Ололовска

Ќучук: Верувам дека добрососедските односи немаат алтернатива

Ана Ололовска

Спорот со Бугарија повторно предмет на дебати на министерскиот совет во ЕУ

А1он

Керемедчиев: САД ќе го зголемат притисокот врз Бугарија поради С. Македонија

Ана Ололовска

Американски конгресмени со писмо до бугарскиот амбасадор во Вашингтон бараат да се тргне ветото за Македонија

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски: Да не се занимаваме со изјави од Бугарија додека не добиеме соговорници со целосен политички легитимитет

Ана Ололовска