Стерјовски избран за член на албанската парламентарната Комисија за надворешна политика

Од:

Албанскиот Парламент попладнево на пленарна седница за член на Комисијата за надворешна политика го избра Васил Стерјовски, единствениот пратеник Македонец.

Македонските друштва во оваа земја го поздравија изборот на Стерјовски оценувајќи при тоа дека ако се има во предвид значењето на парламентарната Комисија ова е уште еден голем успех со кој се потврдува довербата кон Стерјовски и воопшто кон македонската заедница.

Парламентарната комисија брои 15 членови а ја раководи Мими Кодели од Социјалистиката партија.

Стерјовски во собраниската сала седна на 16 мај и стана првиот пратеник во албанскиот парламент во плурална Албанија, кој доаѓа од македонска партија но и воопшто како пратеник кој јавно се декларира како Македонец.

Тој денеска го имаше второ обраќање во албанскиот законодавен дом, во кое откако направи пресек на ресурсите со кои располага општина Пустец и проблемите со кои се соочуваат жителите на оваа општина, побара од албанската Влада поголема грижа и инвестиции.

Би можело да ве интересира

Нов биланс од земјотресот во Албанија, само во Тирана и Драч оштетени околу 500 објекти

Тлото во Албанија не мирува, нема посериозно повредени

Најмалку 105 лица се повредени во силниот земјотрес што ја погоди Албанија

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Паника, страв, распукани згради, околу 70 повредени по двата земјотреси во Албанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимен моментот кога Албанија ја погоди силниот земјотрес

Ана Ололовска

Голема материјална штета и 37 повредени од попладневните земјотреси во Албанија

Ана Ололовска