Стејт департментот за состојбата со човековите права во Бугарија: Властите преземаат чекори, но недоволно, неказнивоста е проблем

Од:

Властите во Бугарија „преземаат чекори за гонење и казнување официјални лица кои ги прекршиле човековите права, но владините активности не се доволни и неказнивоста е проблем“. Тоа се наведува во годишниот извештај на Стејт департментот на САД за состојбата со човековите права во светот.

Во делот за Бугарија од извештајот, Стејт департментот ги нагласува како сериозни проблеми случаите на „полициско насилство, произволно апсење, сериозни проблеми со независноста на судството, сериозни ограничувања на слободното изразување, вклучително и цензура во медиумите, насилство и закани за насилство врз новинари, корпоративен и политички притисок врз медиумите“ и други.

Владата во Софија генерално ја почитува слободата на говорот, вклучително и печатот.

„Сепак, останува загриженоста дека корпоративните и политичките притисоци, во комбинација со растечката и нетранспарентна концентрација на мрежата на сопственост и дистрибуција на медиуми … значително го оштетија медиумскиот плурализам“, се нагласува во извештајот.

Стејт Департментот нагласува во извештајот за неказнивост на службените лица во коруптивни практики, вклучително и мито, судир на интереси, злоупотреба на средства и кршење на правилата за јавни набавки.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Бугарија назначи привремената влада со премиер Стефан Јанев

Ана Ололовска

Радев подготвува „воен кабинет“, пишуваат бугарските медиуми

Жарко Настоски

Радев: Ако нема влада и по следните избори, Бугарија може да влезе во уставна криза

Катерина Павлова-Николовска

Бугарски медиуми: Нови парламентарни избори се поизвесни

Ана Ололовска

Радев неделава почнува консултации за нов состав на Централната изборна комисија

Жарко Настоски

Бугарските социјалисти ќе го вратат мандатот за формирање влада

Ана Ололовска