Стејт департмент: Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

Од:

Портпаролот на Стејт департментот денеска оцени дека Косово и Србија се суверени земји кои имаат право сами да си ги одредуваат надворешно политичките приоритети, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Стејт департментот во кус одговор на прашање на Гласот на Америка, по повод изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека барањето на Приштина за влез во Советот на Европа ги прекршува одредбите од Вашингтонскиот договор, соопшти дека „мораториумот е дизајниран да се прошири просторот за разговор и компромис меѓу Косово и Србија, што веруваме дека е стратешки интерес на двете земји“.

Дел од Вашингтонскиот договор беше едногодишен мораториум на Косово да се воздржува од аплицирање за членство во меѓународните организации, а Србија да се воздржува од дипломатска кампања за повлекување на признавањето на независноста на Косово.

Мораториумот истече на 4 септември 2021 година.

– Сè уште веруваме дека дијалогот за нормализација на односите, под покровителство на Европската унија, е клучен за двете земји да ја отклучат својата европска иднина. Повикуваме на нивно итно, флексибилно и сериозно учество во тој процес, се додава во одговорот на Стејт департментот.

Откако косовската министерка Доника Гервала-Шварц поднесе официјално барање за членство на Косово во Советот на Европа, претседателот Вучиќ изјави дека Приштина брутално го погазила Вашингтонскиот договор.

Тој за денеска на оваа тема свика седница на Советот за национална безбедност.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нова анонимна дојава за бомба во Ректоратот на Приштинскиот универзитет

Запленети 70 килограми хероин и упасени десет лица во Косово

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Вулин: Имавме дојави за бомби секој ден за време на Фајнл-форот

Ана Ололовска

Хил: За Србија има само еден пат, а тоа е Западот и ЕУ

Ана Ололовска

Албанија ќе лобира за прием на Косово во Советот на Европа

Ана Ололовска