Ставен делумно под контрола пожарот во западниот дел на Атика

Од:

Делумно под контрола е ставен пожарот на тревна површина што изби по 13 часот по локално време во Мегара, предградие во западниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, соопштуваат од грчката противпожарна служба, јави дописничката на МИА од Атина.

Во гаснењето учествуваат 51 пожарникар, 19 возила, членови на специјализираната противпожарна бригада, еден пешадиски тим и два хеликоптера, а генералниот секретар за цивилна заштита, Никос Хардаљас итно замина во предградието кусо откако изби пожарот.

Мегара се наоѓа на околу 50 километри западно од центарот на Атина.

Би можело да ве интересира

Четири шумски пожари во Грција

Пожари во Албанија, Мета бара итни мерки од надлежните

Бразилската војска подготвена да ја одбрани Амазонија

Кумуцакос: Наследивме 65.219 барања за азил

Најмалку 30 исчезнати откако се запали траект во близина на Јава

Русија заинтересирана Лавров да ја посети Грција до крајот на годината