Српскиот доктор Несторовиќ открива што треба да пиете најмалку две или три недели пред вакцинацијата

Од:

Професорот д-р Бранимир Несторовиќ вели дека употребата на пробиотици пред вакцинацијата против коронавирусот може значително да го зајакне имунитетот.

Имено, познатиот детски пулмолог за српски „Телеграф“ изјави дека е пожелно да се земаат пробиотици најмалку две недели пред вакцинацијата за да бидат делотворни и ефикасни.

– Пробиотиците се стимулатори на имунитетот, а тоа се покажа за многу вакцини, но тие мора да се земаат најмалку две или три недели пред тоа, со цел да се зајакне имунолошкиот одговор – рече професорот.

Тој исто така изјави дека е потребно да се продолжи со користење две недели по вакцинирањето.

– Пробиотикот ја подобрува реактивноста на овие клетки и го стимулира таканаречениот вроден имунитет. Родени сме со огромен репертоар на одбрана, скоро сè што преживеале, да речеме мајката, бабата, дедото…, вели Несторовиќ.

Пробиотиците играат важна улога во развојот и воспоставувањето на цревната микрофлора и го стимулираат созревањето на имунолошкиот систем. Ова помага да се постигне подобар одговор на вакцините и подобра одбрана од инфекција.

– Постојат докази за многу вакцини. На пример, имаше многу истражувачка работа за ММР вакцината, а употребата на пробиотици со цел да се зајакне имунолошкиот одговор, општо е познато дека е ефикасна, заклучи д-р Несторовиќ.

Пробиотикот не обезбедува заштита од несаканите ефекти на вакцината, како што некој може да помисли, всушност, пробиотиците се корисни бактерии кои живеат во цревата и делуваат на одредени структури, стимулирајќи слична функција како што прават, на пример, крајниците за да се заштитат од инфекции, објасни лекарот.

– Тие неспецифично го стимулираат имунолошкиот одговор не само на една причина, туку создаваат и општа отпорност на организмот. Ако има какво било воспаление во телото, тие ќе имаат тенденција да го вратат во рамнотежа, односно до почетокот. Тие го сублимираат лошиот одговор на инфекцијата и го промовираат доброто, истакна докторот.

Пробиотичките бактерии се исти како додатоците за зајакнување на имунитетот, тие не мора да се апсорбираат, но можат да дејствуваат од внатрешноста на цревата и затоа несаканите ефекти се минимални, заклучува професорот Несторовиќ во интервју за српски „Телеграф“.

Би можело да ве интересира

Макрон: „Дигиталните пасоши“ за вакцинација не треба да бидат услов за пристап секаде

Жарко Настоски

Богатите Германци ќе се вакцинираат на аеродром во Москва, „Луфтханза“ подготвува луксузен салон

Жарко Настоски

Меркел: До лето ќе ги имаме дигиталните сертификати за вакцинација

Жарко Настоски

Борисов: Вакцинираните и луѓето што прележале Ковид-19 треба да добијат електронски пасош и слободно да патуваат

Жарко Настоски

Директорот на АстраЗенека: Се надевам дека ќе ги исполниме очекувањата на ЕУ

Жарко Настоски

Вакцината на КјурВак ефикасна против јужноафриканската и британската мутација

Жарко Настоски