Српската војска во прв степен на подготвеност

Од:

Српскиот министер за одбрана Небојша Стефановиќ и началникот на генералштабот на војската на Србија, генерал Милан Мојсиловиќ заминаа во Рашка.

Тие беа во обиколка на дел од силите на војската на Србија, која се наоѓа во прв степен на подготвеност.

На обиколката и претходеше состанок со командантите на дел од единиците на војската на Србија, соопшти Министерството за одбрана.

На југот на Србија, четврт ден по ред трае напнатоста на граничните премини со Косово, Јариње и Брњак.

Двата премини се блокирани, од една страна, специјалните единици РОСУ, а од друга незадоволните Срби. Исто така областа ја надлетуваат хеликоптери на КФОР.

Министерот за одбрана на Србија порача дека единиците на војската на Србија се во повисока воена готовност во гарнизоните Рашка и Нови Пазар, бидејќи на тој начин, државата сака да испрати јасна порака дека веќе нема да се случува погром на српскиот народ.

„Нашата војска не провоцира, но е спремна да го заштити народот доколку се случи било што што го загрозува неговиот живот. Важно ми е да видам дека овие луѓе се расположени и спремни. Опремата и техниката кои ги набавивме се во рацете на вистински професионалци“, истакна министерот.

Би можело да ве интересира

Пицула: Србија го дестабилизира регионот

Ана Ололовска

Предупредувачки штрајк на вработените во образованието во Србија

Ана Ололовска

Уапсен е осомничениот за убиството на семејството Ѓоќиќ

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска

Почина легендарниот голман Драган Пантелиќ

Ана Ололовска

Вучиќ со Џони Деп, кој ќе биде одликуван со орден за заслуги

Предраг Петровиќ