Српската Влада го одобри планот за спроведување на договорот за нормализирање на односите со Косово

Од:

Српската Влада го одобри планот за спроведување на договорот за нормализирање на односите со Косово, јави ДПА.

Планот содржи активности и крајни рокови предвидени со договорот, постигнат со посредство на Европската унија.

Со планот се подготвува терен за создавање на поблиски врски на Србија и Косово со ЕУ. Србија се надева на добивање датум за почеток на преговорите за членство на Самитот на лидерите на земјите од ЕУ, што ќе се одржи кон крајот на јуни.

Би можело да ве интересира

Борел: Се надевам на важен исчекор во нормализација на односите Белград – Приштина

А1он

Српската премиерка ќе предложи мерка – задолжително носење маски во затворен простор во цела држава

А1он

Кардиохирургот Ристиќ открива: Млади и здрави умираат за два дена, направивме 17 обдукции, резултатите се фрапантни

Ана Ололовска

287 новозаразени со коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Вучиќ: Договорени темите за продолжување на Дијалогот Белград – Приштина во Брисел

Ана Ололовска

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

Ана Ололовска

Leave a Comment

five × three =