Српската премиерка ќе предложи мерка – задолжително носење маски во затворен простор во цела држава

Од:

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека ќе предложи задолжително носење маски во затворен простор во цела Србија, без оглед дали во некое место е прогасена или не вонредна состојба.

Таа истакна дека во изминатите четири дена се намалил бројот на новозаболени лица со Ковид-19, додавајќи дека тоа е резултат на носењето заштитни маски во градовите, каде е прогласена вонредна состојба.

Брнабиќ наведе и дека во изминатите 24 часа во Србија хоспитализирани се 159 лица позитивни на новиот коронавирус.

Во Србија досега со Ковид-19 се инфицирале 18.639 лица, од кои 405 починаа, а оздравеле 13.940 лица.

Би можело да ве интересира

Баскија: Нема сомнеж дека се работи за втор бран на епидемијата

А1он

Цените на скапоцените металите се зголемуваат, унца злато 2.069 долари

А1он

Во Албанија расте бројот на новозаразени и починати, но и бројот на оздравени од Ковид-19

А1он

САД загрижени за Србија: Има селективна примена на закони кон граѓанското општество и истражувачките новинари

А1он

Српската Влада одлучи да го зголеми бројот на лаборатории за тестирање на коронавирус

А1он

Австриjци заминале на одмор во Хрватска, се вратиле со коронавирус

А1он