Српската полиција собрала докази дека Вучиќ бил нелегално прислушуван

Од:

По налог на Обвинителството за организиран криминал, работната група на Министерството за внатрешни работи сослушала голем број луѓе и собрала докази што укажуваат на тоа дека претседателот Александар Вучиќ и членовите на неговото семејство биле незаконски прислушувани, соопштија од полицијата.

-Во согласност со член 27 став 2 од Законот за организација и надлежности на државните органи во сузбивање на организиран криминал, тероризам и корупција, соопштуваме дека известувањата добиени од лица осомничени дека се поврзани со случајот со прислушувањето на претседателот Вучиќ и членовите на неговото семејство, доставени се на понатамшна надлежност до Обвинителството за организиран криминал, се наведува во соопштението на МВР.

Се додава дека Работната група на Министерството за внатрешни работи продолжува да работи по барање на Обвинителството за организиран криминал.

Министерот за внатрешни рабори Александар Вулин изјави дека детално го информирал претседателот Вучиќ за резултатите од досегашната предистражна постапка.

Пред две недели, Вучиќ објави дека има докази дека бил прислушуван година и пол, дека станува збор за директен обид за државен удар и дека во прислушувањето „несомнено е дека учествувал и странски фактор“ , додавајќи дека не ги обвинува странците, „кога пред се се замешани наши“.

-Ова дојде до мене, бидејќи имаше чесни полицајци кои ми го донесоа, кажа Вучиќ, кој додаде дека му биле доставени дискови на кои биле снимени неговите прислушувани разговори.

Би можело да ве интересира

Хрватски медиуми: Со скапа модернизација Вучиќ од Србија прави најмоќна воена сила во регионот

Вучиќ околу нон-пејперот за нови граници на Балканот: Отворен сум да разговарам за сите идеи

Жарко Настоски

Вучиќ: Со ЕУ договоривме изградба на брза пруга од Белград до македонската граница

Жарко Настоски

Америка го поддржува „Мини-Шенген“ десетпати повеќе од Европејците, вели Вучиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Не ни треба босанска територија и нема шанса да го признаеме Косово, одлучен е Вучиќ

Жарко Настоски

Вучиќ: „Торлак“ ќе биде најдобрата фабрика за вакцини во Европа, вложуваме десетици милиони евра

Жарко Настоски