Српската царина на преминот Прешево-Табановце спречи шверц на килограм семе од марихуана

Од:

Српските цариници на граничниот премин Прешево со Северна Македонија спречија обид за шверц на речиси килограм семе од марихуана, скриено во автомобил, превезувано во приколка, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти денеска Царинската управа на Србија, семето од таа дрога е пронајдено на влез во Србија во автомобил марка „туарег“ со романски регистерски таблички, со приколка на која се шлепал друг автомобил. Возилото било управувано од романски државјанин (38) кој како и неговиот сопатник на цариниците им кажал дека нема што да пријави.

Под резервното тркало на автомобилот на приколката е пронајдена пластична проѕирна кеса во која имало марихуана, се наведува во соопштението.

Во багажникот е пронајдена и хартиена кеса од оригиналното пакување со растителен материјал; за кое постои сомневање дека се работи за семето на растението канабис.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Србија од 1 јануари поскапува струјата за осум и гасот за 11 отсто

А1он

Пресврт на Србија во судиското надополнување

А1он

Јеремиќ: Резолуцијата за санкции против Русија е кукавичко јајце на Вучиќ за опозицијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Филмско апсење во Белград: Пронајдени 100 килограми кокаин

Ана Ололовска

Ѓедовиќ: Србија oд јануари ќе увезува струја од Азербејџан, пристига и кинеска опрема за нова ТЕ Костолац

Ана Ололовска

Во полициска акција во Србија илјада мигранти префрлени во прифатни центри, откриено оружје и муниција

Ана Ололовска