Среде пролет, на Брач падна снег

Од:

Во само еден ден, пролетта на островот Брач во Хрватска е заменет со студена зима.

Хрватскиот остров е прекриен со снежна покривка и изгледа како допрва да почнува зимата.

Снежна покривка од 8 сантиметри има и во Медведница, а на Плитвички езера покривката е два сантиметри.

Ова е резултат на наглото доаѓање на ладниот бран поради кој температурата на некои места падна и за десетина степени.

Снегот паѓа со прилично јака бура, која е присутна долж целиот брег на Јадранот, а метеоролозите најавуваат дека оваа снежна бура ќе се задржи до четврток.

Би можело да ве интересира

Падна снег во Италија и во Швајцарија

А1он

Облачно време со повремени врнежи од дожд а на планините снег

А1он

Снегот го отежна сообраќајот во Албанија,блокирани и без струја планинските села

А1он

Снегот не е закана за земјоделството, можни штети кај коскестите овошки ако температурата падне под нула

А1он

Забрана за тешки возила на планинскиот превој Плетвар

А1он

Укината забраната за камиони на Барбарос

А1он