Средба Вархеји- Џачка

Од:

Албанија е подготвена официјално да ги отвори преговорите за влез во Европската унија, објави денеска еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји по средбата во Брисел со албанскиот министер за Европа и надворешни работи Олта Џачка.

Вархеји, според албанските медиуми, на Твитер напиша дека во разговорот со шефицата на албанската дипломатија било посочено дека Албанија ги исполнила сите услови на Советот на ЕУ.

„Сега Албанија е подготвена официјално да ги отвори пристапните преговори. Го поддржуваме одржувањето на првата меѓувладина комисија за време на француското претседателство со Советот на ЕУ“., објави Вархеји, пренесоа албанските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

А1он

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

Ана Ололовска

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Ана Ололовска

Од Велика Британија во Албанија трансферирани 23 осуденици за тешки кривични дела

Ана Ололовска

Во Албанија расте бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он

Албанија ќе испрати свои трупи во Бугарија во источното крило на НАТО

А1он