Средба на Вучиќ и Ердоган: Турција ќе ја помогне соработката на балканските земји

Од:

Претседателите на Турција, Реџеп Таип Ердоган и Србија, Александар Вучиќ во Белград ја опишаа соработката меѓу двете земји како исклучително добра, посочувајќи дека Белград и Анкара имаат исти цели и интереси во билатералните односи, надминување на проблемите од минатото и воспоставување мир и стабилност на Балканот.

„Нашата соработка е на исклучително ниво и Турција и натаму ќе обезбедува поддршка за стабилноста на Балканот и ќе игра конструктивна улога во помагање на земјите од регионот да ги остават проблемите зад себе и да соработуваат“, рече Ердоган на заедничката прес-конференција по разговорите со Вучиќ.

Ердоган ја започна дводневната посета на Србија денеска, а на новинарите им кажа дека потпишувањето на девет договори со Србија во областа на безбедноста, одбраната, културата, образованието, индустријата и технологијата, самото по себе говори колку биле плодни разговорите меѓу претставниците на двете држави во Белград.

Двајцата претседатели го нагласија значителното и стабилно зголемување на економската соработка меѓу двете земји, а Вучиќ рече дека од 800 милиони евра во 2018 година, се достигнати нешто повеќе од една милијарда евра, а за осум месеци годинава размената се зголемила за 13 проценти во споредеба со лани, одонсно дека српскиот извоз е зголемен за 7,8 пати од 2009 година.

Само со извозот на говедско месо, Србија ќе заработи 35 милиони наместо досегашните 25 милиони евра, порача српскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Во Србија евидентирани вкупно 1.624 заразени со коронавирус и 44 смртни случаи

Ана Ололовска

НУНС: Во Србија е загрозена слободата на изразување и безбедноста на новинарите

Ана Ололовска

„Катимерини“: Сомнителни движења на стар турски танкер меѓу грчките острови Самос и Хиос

Ана Ололовска

Предраг Кон: Не можеме да следиме кој од кого се заразил, Србија не ја држи ситуацијата во свои раце

Ана Ололовска

Во Србија слетаа 11 руски авиони со медицинска помош и 87 војници и лекари

Ана Ололовска

Турција затвора 30 големи градови поради коронавирусот

Ана Ололовска