Средба на Курц со премиерите на земјите од Западен Балкан

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц утре во Виена ќе органзира работен ручек за премиерите на земјите од Запаен Балкан и еврокомесарите за проширување и за дигитално општество, Јоханес Хан и Марија Габриел.

Според најавата од Кабинетот на Курц, на средбата ќе присуствуваат премиерите на Албанија, Еди Рама, на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, на Косово, Рамуш Харадинај, на Србија, Ана Брнабиќ и на Црна Гора, Душко Марковиќ.

Македонскиот премиер Зоран Заев го откажа учеството на средбата во Виена поради актуелните политички состојби во земјата.

На собирот ќе се разговара за европската перспектива на Западниот Балкан, за регионалната соработка и за билатералните односи.

Предвидено е Хан да направи краток осврт на актулените регионални случлувања, Габриел да говори за напорите за дигитализација во регионот, а Курц да ги претстави плановите на Австрија за до крајот на нејзиното претседавање со ЕУ, по што премиерите од западнобалканските земји ќе можат да ги изнесат своите ставови за посочените теми.

Би можело да ве интересира

Виена планира вакцина-парти за младите

Ана Ололовска

Заев-Курц: Имаме заедничка обврска да обезбедиме европска иднина за Западен Балкан

Жарко Настоски

Курц по средбата со Заев: Северна Македонија заврши одлична работа на европскиот пат

Жарко Настоски

Сите мирни и посветени на патот кон ЕУ – Палмер ја откри американската визија за Балканот

Жарко Настоски

Пропадна заедничката изјава на западнобалканските лидери, Курти одбил да потпише

Жарко Настоски

Меѓу најважните цели на Софија е Западен Балкан да влезе во ЕУ, вели шефот на бугарската дипломатија

Жарко Настоски