Србин во Италија при редовна контрола на граница: Удирал полицајци во нозе па се обидел да им го одземе пиштолот

Од:

При редовна контрола во Виченца, полицијата запрела Србин кој бил зад воланот на автомобил, по што му побарале документи – пренесува италијански LaPiacaWeb

dobivaj vesti na viber

– По предавањето на документите, државјанинот на Србија бил вознемирен и чудно се однесувал, што предизвикало сомнеж кај полицајците, па побарале од него да се врати во автомобилот и да тргне со нив, за да ја утврдат владината природа на неговиот документ на станица.

Меѓутоа, Д.М., наместо да влезе во возилото, побегнал пеш, по што започнала потера.

Кога полицијата го фатила, дошло до физичка пресметка, кога тој се втурнал кон полицајците и ги удирал со тупаници во нозе, а на крајот се обидел да му одземе оружје на еден од нив и да пука.

– За среќа, тој беше спречен во тој обид. Кога бил приведен во полициска станица, се испоставило дека тој веќе бил уапсен и дека по него е распишана потерница за издржување затворска казна за кражба – пренесуваат италијанските медиуми.

По натамошниот увид било констатирано дека во неговиот стан Србинот крие две лица, исто така државјани на Србија, кои нелегално престојувале во Италија и на кои по пронаоѓањето им е дадена рок од седум дена да ја напуштат Италија или ќе бидат депортирани.

Би можело да ве интересира

Украински генерал тврди: Дојдовме на 48 километри од границата со Русија

Горан Наумовски

Бугарската армија го презема обезбедувањето на границата со Турција

На „Табановце” се чека околу 40 минути, на „Богородица” половина час

Горан Наумовски

Грција планира да ја прошири 80 километри оградата кај Еврос на границата со Турција

А1он

„Скен“: Како можеме да се спасиме од метежот на граница и чекање со часови

Анита Петровска Рајковиќ

На Табановце се чека 45 минути, а на Богородица 30 минути