Србин ограбил и убивал стари луѓе во Берлин: Бандити упаѓале во куќи на пензионери, ги врзувале и мачеле

Од:

Тројца мажи на возраст од 22, 23 и 37 години од српска и германска националност се уапсени во Берлин под сомнение дека при грабеж убиле маж (83) и жена (67).

Германската полиција ги расветли злосторствата од јули годинава. Според германските медиуми, се сомнева дека уапсениот имал повеќе помагачи по кои се трага.

Се сомнева дека оваа група мажи упаднала во домовите на постарите жртви, им се заканувале, ги тепале и ги врзувале, а потоа ги ограбиле. При овие грабежи се повредени неколку постари мажи и жени, а двајца се убиени, пишува германскиот портал Берлинеркуриер, а пренесува „Курир“.

Банда од овие брутални разбојници наводно убила жена (67) во нејзиниот стан во Берлин при грабеж во август. Три дена подоцна полицијата пронашла и тело на маж (83) во друг стан на првиот кат од зграда.

Би можело да ве интересира

Германскиот канцелар Шолц на четиридневна турнеја низ Јужна Америка

Ана Ололовска

Двајца Срби запознале маж преку страница за запознавање, па го убиле

Писториус: 100 милијарди евра не се доволни за покривање на потребите на германската војска

Горан Наумовски

Напаѓачот во возот во северна Германија е осудуван Палестинец, кој пред шест дена излегол од затвор

Во Германија уапсен второосомничен во случајот на шпионирање за Русија

А1он

Напад со нож во воз во Германија, двајца загинати и петмина повредени

Ана Ололовска