Србија втора во Европа и пета во светот според бројот на вакцинирани на милион жители

Од:

Според последните податоци на владата, во Србија 1.375.872 лица се вакцинирани против коронавирус, а двете дози на вакцината досега имаат примено 497.729 граѓани.

Според бројот на вакцинирани на милион жители, Србија е втора во Европа, по Велика Британија, а според процентот на граѓани кои ги примиле двете дози на вакцината, таа е прва во Европа. После Србија се Малта и Романија.

Во светот, Србија е на петтото место според бројот на вакцинации на милион жители, по Израел, Сејшелите, Обединетите Арапски Емирати и Велика Британија.

Според бројот на ревакцинирани на милион жители во светот, Србија е четврта, по Израел, Обединетите Арапски Емирати и Сејшелите.

Србија е убедливо прва во регионот според бројот на вакцинирани на милион жители, по што следуваат Романија, Унгарија, Словенија и Хрватска и на прво место во регионот е и според бројот на ревакцинации на милион жители.

Медиумите објавија дека следната недела во земјата треба да пристигнат уште 500.000 дози на кинеската вакцина Синофарм.

Би можело да ве интересира

Чешка сака да ги купи вакцините „АстраЗенека“ што останаа неискористени во Данска

Жарко Настоски

Вакцината на Џонсон и Џонсон во Франција ќе се дава само за лица над 55 години

Жарко Настоски

ВИДЕО: Почна производството на вакцината „Спутник V“ во Србија

Жарко Настоски

Невена Јовановиќ e нова амбасадорка на Србија во Македонија

Жарко Настоски

СМС пораки ќе добиваат сите што ќе се пријават за вакцина на vakcinacija.mk, се надградува системот

Маја Илиевска-Пачемска

ЕК: Криминалци во ЕУ нудат 1,1 милијарди дози вакцини на црниот пазар

Ана Ололовска