Србија: Секој трет ученик од прва година средно се коцка

Од:

Секој трет ученик во прва година средно образование во Србија се коцка, покажува истражувањето на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“.

Во текот на второто полугодие од учебната 2017/18 година, Батут во 101 основно и средно училиште во Србија, спроведе истражување за здравственото однесување на децата на училишна возраст, како дел од меѓународно истражување.

Резултатите од истражувањето покажаа дека најмалку 34,6 отсто ученици од прва година од средно училиште се коцкале барем еднаш, а во претходната година 27,5 проценти од нив, со поголема зачестеност меѓу момчињата.

Ивица Младеновиќ, шеф на Клиниката за болести на зависност од Институтот за ментално здравје во Белград, за „Блиц“ изјави дека резултатите од студијата биле поразителни.

„Од правна гледна точка, имаме Закон за коцкање што забранува коцкање на возраст под 18 години, што укажува дека доживеавме тотално фијаско во областа на спроведувањето на законот и искрено се надевам дека надлежните ќе одговорат“, вели д-р Младеновиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ и Додик за Дејтонскиот договор: Нема ништо без согласност на Србите

Ана Ололовска

Чадеж: Поддршката на САД за „малиот шенген“ е голема

Ана Ололовска

Вучиќ: Изборите во Србија ќе се одржат на 19 или 26 април

Ана Ололовска

Вучиќ: Да, постои паника со загадувањето, но и кампањата што се води е гротескна

Ана Ололовска

Лончар: Никој се уште не измислил ветер за да го растера загадувањето

Ана Ололовска

Брнабиќ: Србија нема да запре се додека не бидат откриени убијците на Ивановиќ

Ана Ололовска