Србија се усогласи со санкциите на ЕУ кон Белорусија во врска со инвазијата на Украина

Од:

Србија се усогласи со санкциите воведени од Европската унија кон Белорусија во април годинава поради „ситуацијата во Белорусија и вмешаноста на Белорусија во руската инвазија на Украина“, пишува порталот European Western Balkans (ЕВБ).

Како што јави допсиникот на МИА од Белград, во прашање е Одлуката 2022/579 на Советот на ЕУ, која беше усвоена на 8 април, а две недели подоцна, на 22 април, на веб-страницата на Советот беше објавено дека Србија, Албанија, Црна Гора, Северна Македонија и Босна и Херцеговина се усогласиле со оваа одлука.

Ова е вторпат Србија да се усогласува со санкциите на ЕУ поврзани со војната во Украина, по одлуката од март за продолжување на важењето на рестриктивните мерки на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович и водечките членови на украинското раководство од 2010-2014 година.

Со одлуката на Советот на ЕУ на 8 април се воведуваат секторски санкции за белорускиот финансиски и транспортен систем како реакција на вмешаноста на Белорусија во руската агресија врз Украина, се наведува во образложението.

Според истражувањето на Центарот за меѓународни и безбедносни прашања (ИСАК), Србија доследно се ускладувала со рестриктивните мерки на ЕУ кон Белорусија се до април 2019 година, кога не се усклади со декларацијата, односно Одлуката 325 на Советот на ЕУ, која само ги продолжи санкциите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Канада испрати два воени брода во Балтичко Море

Путин првпат од почетокот на војната патува надвор од Русија

Русија: Не гаѓавме цивилни цели во Киев, уништена е фабрика за оружје

Катерина Павлова-Николовска

Рама: Разочаран сум од ЕУ, таа има потреба од Балканот, идентично како ние од неа

Унгарија ја предупреди ЕУ: Луѓе, вразумете се

ВИДЕО: Повеќе од 20 илјади странци од 50 земји се борат за Украина