Србија од 1 јуни ги отвора границите со Македонија

Од:

Србија на 1 јуни ќе ги отвори границите за четири земји од регионот, меѓу кои и Северна Македонија, објави „Блиц“.

„Освен со нашата земја, Србија ќе ги отвори границите и со Албанија, Босна и Херцеговина и со Црна Гора“, навел изворот на „Блиц“.

Ваквата одлука е донесена поради тоа што ниту една од овие држави не била жариште на коронавирусот. Одлуката пред сè е донесена поради студентите од Република Српска и Црна Гора, кои ќе циркулираат меѓу трите земји.

Би можело да ве интересира

Британска Агенција за здравствена безбедност: Бустер дозата штити 95% од смрт од омикрон кај луѓе над 50 години

Ана Ололовска

Рекорден број смртни случаи од коронавирус во Австралија

Ана Ололовска

По рекордниот број новозаразени, Полска враќа дел од учениците на онлајн настава

Ана Ололовска

Финска порано од планираното ќе почне со олабавување на рестрикциите воведени поради Ковид

Ана Ололовска

Шефот на болничкиот систем во Париз предизвика дебата со изјава за правото на бесплатно лекување на невакцинирани

Ана Ололовска

Канада/Ковид-19: Трудо во изолација по контакт со заразено лице; протести на камионџии против задолжителна вакцинација

Ана Ололовска