Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност

Од:

Претседателот на Србија, александар Вучиќ рече дека е речиси сигурен оти Западот ќе се обиде да ја исклучи Русија од Советот за безбедност на ОН.

dobivaj vesti na viber

„Србија нема да гласа за такво нешто, за ограничување на правото на вето или за исклучување на Русија. Таму немаме дилема. За тоа им треба двотретинско мнозинство. Може да се повикаат и на фактот дека Русија не е правен наследник на СССР. Но, мислам дека има член во Законот 108, за кој гледам дека се подготвуваат да се повикаат. Тоа би било рушење на меѓународниот правен поредок. За една од тие одлуки им треба Кина да се воздржи. Бог знае што можат. Тоа не е ниту далеку, ниту невозможно. За нас би било катастрофа. Поради Косови и Метохија, секако“, истакна тој.

Српскиот претседател во Њујорк се сретна со минситерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров.

Би можело да ве интересира

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он