Србија го забранува извозот на дизел горивото до крајот на месецот

Од:

Владата на Србија денеска одлучи да го забрани извозот на еуро дизел EN 590 до 31 октомври, соопштено е по седницата на Владата.

Како што се наведува, целта е да се спречат евентуални штети врз стопанството и граѓаните.

„Република Србија располага со доволна количина на овој вид дизел, а забраната за извоз е дополнителна мерка за заштита на потрошувачите и пазарот“, се заклучува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во Романија, почувствуван и во Србија и во Хрватска

Трагедија во Србија: Двајца тинејџери се удавија на Ада Циганлија

Катерина Павлова-Николовска

Хирург од Русија е убиецот на сопругата и детето во Панчево

Обвинение против гинекологот кој сакаше да прегази полицаец, државата бара да се казни со пет години затвор

На српскиот новинар Бошко Савковиќ му е одредена мерка притвор до 30 дена

Горан Наумовски

Насилникот кој истепа бебе и ја силуваше девојката пред шест години бил апсен за семејно насилство

Горан Наумовски