Србија е подготвена да организира самит меѓу Русија и САД

Од:

Србија е подготвена да биде домаќин на самит меѓу Русија и САД и да стане мост за воспоставување дијалог меѓу Москва и Вашингтон, изјавил српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Портпаролот на претседателот на Русија Владимир Путин, Дмитриј Песков вчера за РИА Новости изјави дека Москва се уште не добила никакви предлози од Вашингтон за средба меѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп. И со оглед на тоа што Американците не иницирале подготовка за преговори, тоа не се спроведува, додаде Песков.

Во исто време, Дачиќ за „Известија“ изјавил дека српските власти имаат корист од подобрување на руско-американските односи и за нормализирање на ситуацијата на меѓународната сцена. Српскиот министер за надворешни работи истакнал дека земјата е подготвена да стане „врска и мост за воспоставување дијалог меѓу Москва и Вашингтон“.

– Ние веќе го предложивме ова пред две години и ќе го предложиме повторно. Мислам дека тоа е идеално решение, Белград отсекогаш бил место за средби на различни политички сили. Затоа сме подготвени да организираме такви преговори, рекол Дачиќ.

Би можело да ве интересира

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

А1он

Меркел – Брнабиќ: Србија и Германија имаат само една точка на недоразбирање, а тоа е Косово

Гојковиќ: ЕП ќе се вклучи во дијалогот меѓу власта и опозицијата за изборните услови

Студентите најавија дека ќе ја радикализираат блокадата на Ректоратот

Ана Ололовска

Стефановиќ негира дека татко му е сопственик на фирма која извезува оружје

Ана Ололовска

Понош: Вучиќ стои зад извозот на српско оружје во Саудиска Арабија, српското Mинистерство за трговија демантира