Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

Од:

Србија е единствената земја-кандидат за членство во ЕУ од Западен Балкан што не ја усогласила одлуката на Советот на ЕУ за спроведување на посебни мерки во борбата против тероризмот, јави БЕТА.

dobivaj vesti na viber

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел објави дека на 18 јули 2022 година Советот на ЕУ ја усвоил Одлуката 2022/1241, со која се укинува претходната одлука на Советот и се ажурира списокот на лица, групи и субјекти на кои се применуваат посебни мерки во борбата против тероризмот.

Србија е единствената земја-кандидат за членство во ЕУ на Западен Балкан која не ги почитуваше четирите одлуки за рестриктивни мерки донесени од Советот на ЕУ во јули поради Украина, како и со одлуката на Советот на ЕУ за рестриктивни мерки против Иран донесена во јуни.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Осуден насилник во Србија: Давел и претепал корисничка на Дом за стари лица, па лажел дека паднала

А1он

Србија ќе “лови” лица со спорни објави на социјални мрежи упатени до припадници на ЛГБТ заедницата

А1он

Српските безбедносни служби ја следат состојбата во Србија, регионот и Источна Европа

Ана Ололовска

Виршлите „Вуди“ се повлекуваат и од српскиот пазар

А1он

Брнабиќ: Не можеме повеќе да се повикуваме на повелбата на ОН и да ги потсетуваме на нивното лицемерие

А1он

Јотова: Бугарија мора да има силна позиција во ЕУ за да стави крај на војната во Украина

А1он