Србија бележи седум починати и 287 новозаразени со коронавирус во последното деноноќие

Од:

Во последните 24 часа, 9.590 лица биле тестирани во Србија, од кои 287 се позитивни, додека, седум лица починале.

Според најновите податоци на српското министерството за здравство, на респиратори се приклучени 143 пациенти.

Коефициентот кој го покажува односот помеѓу бројот на тестирани и бројот на новозаразени со Ковид-19, денес изнесува 2,99 проценти, што е помал резултат во однос на последните десет дена кога коефициентот се движеше помеѓу 3,5 и 4,5 проценти, пренесуваат српските медиуми.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Белгија го укинува задолжителното носење маски на отворено

А1он

Во виенските училишта се воведуваат „гаргара“ тестови за Ковид-19

А1он

Грција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат движењето против заштитните маски

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска