Србија: 69 починати во изминатите 24 часа, нови 7.782 заразени

Од:

Во последните 24 часа во Србија се тестирани 22.497 лица, од кои за 7.782 е утврдено дека се заразени со коронавирусот, соопштија здравствените власти. Починале 69 лица, а 270 пациенти се приклучени на апарати за дишење.

Во институциите за социјална грижа и домовите за возрасни и стари лица во Србија, потврдено е присуство на коронавирус кај 1.677 корисници и 738 вработени, објави Министерството за труд.

Вкупниот број на излекувани корисници на установи за социјална заштита е 1.488, а бројот на излекувани лица кои се вработени во институциите за социјална заштита е 649.

Би можело да ве интересира

Српски војници се жалат: Офицерите нè принудуваат да се вакцинираме

Жарко Настоски

ВИДЕО: За малку избегната трагедија во Србија, бандера спаси мајка и дете

Ана Ололовска

Бајден: Следниот месец веќе ќе имаме половина милион мртви, вакцинирањето досега е „мрачен неуспех“

Жарко Настоски

Земјите од ЕУ меѓусебно ќе си ги признаваат тестовите за Ковид-19

Жарко Настоски

Српските и албанските државјани од денес можат да патуваат во двете земји со лични карти

Жарко Настоски

Австрија: Задолжителна маска FFP2 и растојание од два метра

Жарко Настоски