Спречен шверц на 992 килограми марихуана од Албанија кон Италија

Од:

Албанската полиција во соработка со Гуарда ди финанса и Фронтекс спречи шверц на околу еден тон марихуана.

dobivaj vesti na viber

Во акцијата уапсени се тројца албански државјани а по еден се трага, сите жители на Валона, на возраст од 19 до 33, како и двајца украински државјани, на возраст од 43 и 67 години.

Тие ќе одговараат пред судот во Валона.

– Во акцијата „Сири” (око) која беше реализирана од копно, вода и од воздух, беа ангажирани 250 полициски службеници. Запленети се 992 килограми марихуана, три моторни чамци, две патнички моторни возила и неколку мобилни телефони. Голема помош во акцијата даде италијанската полиција со навремените информации за движењето на чамците кои беа пресретнати во морските води, информираше албанската полиција.

Во меѓувреме медиумите јавија дека во две одделни акции грчката полиција запленила 377 килограми марихуана во пограничната зона со Албанија од каде била прошверцувана дрогата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Поранешниот албански претседател: Демократскиот систем пропадна во 2008 година, кога земјата се претвори во премиерска република

А1он

Рама: Албанија со изненадувачки богата туристичка сезона

А1он

Рама: Прекинот на односите со Иран не е голема загуба за Албанија

А1он

Трговец со луѓе од Валона заработувал милион евра неделно: Разоткриена мрежа на албански шверцери

А1он

Мета: Одлуката за прогласување на Бериша „нон грата“ е дело на Баша и Рама

Ана Ололовска

Рама: Ништо не го менува ставот на Албанија дека Србија треба да го признае Косово

Ана Ололовска